Każdy z gatunków zwierząt ma swoje potrzeby żywieniowe i różny tryb pobierania pokarmu związane z przystosowaniami w warunkach naturalnych zwierzęcia.
Szczury są zwierzętami wszystkożernymi jedzącymi kilka razy dziennie. Ich pokarm powinien zawierać białko zwierzęce i roślinne oraz tłuszcze i węglowodany. Powinniśmy wyeliminować z diety pokarmy "ludzkie" czyli resztki ze stołu, słodycze, nadmiaru karm dla psów i kotów, sery żółte i topione, cytrusy, sałaty. Surowe rośliny strączkowe. Szczury lubią dietę urozmaiconą. Żywienie jednostajne monotonne może powodować choroby u zwierzęcia.
Króliki i świnki morskie to zwierzęta wyłącznie roślinożerne jedzące prawie cały dzień. Ich pokarm powinien być bogaty we włókna pochodzenia roślinnego takie jak sianko, trawy, liście krzewów owocowych i niektórych drzew liściastych, pędy, kiełki oraz warzywa i zioła. Karmy gotowe typu ziarna / płatki / suszone owoce i warzywa powinny być tylko dodatkiem i najlepiej pozbawione kolorowych smakołyków nie przypominających pokarmu naturalnego. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie pokarmu granulowanego wysokiej jakości. Pokarm roślinny nie może być zawilgocony. Sianko powinno pachnieć świeżo skoszoną trawką i zawierać ususzone fragmenty różnych roślin (traw, zbóż, ziół, chwastów). Odpowiednie żywienie gwarantuje skład prawidłowej mikroflory jelita oraz zdrowe zęby. Przy właściwym żywieniu łatwiej jest także utrzymać prawidłową masę ciała zwierzątka.
Oczywiście samo żywienie nie wystarcza - ważna jest także aktywność fizyczna naszego przyjaciela, czyli wypuszczanie pod kontrolą w pomieszczeniu, czy korzystanie z wybiegów zewnętrznych latem. Zwierzę powinno mieć swobodny dostęp do świeżej wody najlepiej nisko zmineralizowanej. Woda powinna być zmieniana codziennie, a naczynie, z którego jest podawana myte. Należy pamiętać, że skoro My nie lubimy zjadać posiłków z brudnych naczyń oraz pokarmów nieświeżych np. nadgniłych lub kwaśnych - nasi Mali Przyjaciele także! Usuwajmy codziennie nie zjedzone resztki.
Klatki należy czyścić na bieżąco, a nie w terminie zapisanym przez producenta ściółki. Dzięki temu pokarm i woda będą miały mniejsze ryzyko zabrudzenia stolcem. W przypadku świnek morskich należy pamiętać o dodawaniu witaminy c do wody lub do pyszczka, gdyż nie jest wytwarzana w organizmie świnki z pokarmu.
Świnki morskie i króliki są koprofagami tzn. zjadają swoje odchody, ale nie wszystkie. W przypadku królików które należą do cekotrofów są to fragmenty stolca wydalane 2x dziennie będące nadtrawionym pokarmem. Pozwala to królikowi na zasiedlenie przewodu pokarmowego właściwa florą jelitową ułatwiającą strawienie zjadanych roślin. Natomiast świnki morskie zjadają stolec wzbogacając ubogi w białko zwierzęce pokarm roślinny i ułatwiając tym sobie trawienie. Właściwe żywienie pozwoli uniknąć problemów ze ścieraniem zębów, biegunek, zmian skórnych, zaparć, zatruć, otyłości, niedoborów lub nadmiarów witaminowych i mineralnych.